Prvi izlasci vašeg tinejdžera: Kako se opustiti

Kada vaše dijete krene na svoje prve izlaske, to može izazvati mješavinu emocija – od radosti i ponosa, do straha i brige. Iako je normalno da se osećate pomalo nesigurno, važno je pružiti podršku i otvorenu komunikaciju, kako biste pomogli svom tinejdžeru da se oseća sigurno i samouvjereno.

Evo nekoliko savjeta kako da se opustite i podržite svog tinejdžera u ovoj novoj fazi života:

1.

Komunicirajte otvoreno i iskreno

Razgovarajte sa svojim tinejdžerom o njihovim željama, granicama i potrebama. Postavljanjem pitanja i aktivnim slušanjem, možete saznati šta zaista misle i osećaju, te im pokazati da im vjerujete i da poštujete njihove odluke.

2.

Pokažite poverenje

Najvažnija stvar koju možete učiniti kao roditelj jeste da pokažete povjerenje. Iako je teško pustiti svoje dijete da ide na prvi izlazak, sjetite se da je to dio njihovog odrastanja. Ako postavite jasne granice, i vjerujete da će ih poštovati, to će pomoći da se svi osećate sigurno.

3.

Razgovarajte o sigurnosti

Zdravlje i sigurnost vašeg tinejdžera trebaju biti prioritet. Razgovarajte o tome kako ostati siguran, šta učiniti u nepredviđenim situacijama. Osigurajte da znaju da vam se uvijek mogu obratiti u slučaju da se nešto nepredviđeno dogodi.

4.

Postavite jasne granice

Iako želite da biti opušteni, postavljanje granica je ključno. Dogovorite se oko vremena kada se trebaju vratiti, s kim će biti, i koje su njihove odgovornosti tokom izlaska. Jasne granice ne znače ograničavanje slobode, već omogućavaju zdrav balans između samostalnosti i sigurnosti.

5.

Budite spremni za promjene

Prvi izlasci mogu dovesti do novih iskustava i promjena u ponašanju vašeg tinejdžera. To je prirodan proces koji može uključivati i više samopouzdanja, pa čak i nova prijateljstva. Budite spremni na to, i pružite podršku u svakoj fazi.

6.

Opustite se i dajte im prostora

Ako su postavljeni odgovarajući temelji povjerenja i sigurnosti, dozvolite svom tinejdžeru da uživa u svom izlasku. Svi prolazimo kroz faze u životu kada se želimo opustiti i zabaviti. Vjerujte svom djetetu i imajte povjerenja da će se ponašati odgovorno.

Pravo vrijeme za razgovor o alkoholu, drogama i seksu je sada—ako već niste razgovarali. Tinejdžerske godine su period kada znatiželja, pritisak vršnjaka i želja za eksperimentiranjem postaju intenzivniji. Bolje je da te informacije dobije od vas nego iz nepouzdanih izvora.

Kako pristupiti razgovoru?

1.

Birajte opušten trenutak – Ne mora biti “ozbiljan razgovor”. Može početi spontano, dok vozite automobil ili gledate film.

2.

Postavljajte pitanja– Umjesto da držite predavanje, pitajte šta već zna, šta misli i kakve stavove ima.

3.

Budite iskreni i konkretni– Koristite stvarne primjere i objašnjenja bez zastrašivanja.

4.

Naglasite posljedice – Npr. kako alkohol može smanjiti sposobnost donošenja odluka, kako droga može imati dugoročne posljedice ili kako nezaštićen seks može dovesti do trudnoće ili spolno prenosivih bolesti.

5.

Ponudite alternative – Pomozite mu/joj da nauči kako reći ne bez osjećaja pritiska.

Najvažnije je da razgovor ne bude jednokratan, već stalna tema u kojoj vaš tinejdžer zna da vam se može obratiti bez straha od osude.

Izlasci su važan dio adolescencije, i iako to može biti izazovno za vas kao roditelja, oni predstavljaju priliku za rast i samostalnost vašeg tinejdžera. Ako mu pružite podršku, postavite granice i zadržite otvorenu komunikaciju, vaš tinejdžer će se osećati sigurno i sposobno da se nosi sa svim novim iskustvima.

Oznake:briga povjerenje strah
prethodni članak
Ivan L. – Povratak za volan
sljedeći članak
Život nakon tumora: Put ka oporavku
svi članci

Kontaktirajte me

091 506 1537 ili anjezic1111@gmail.com

SKLAD obrt za savjetovanje, vl. Ana Nježić
M. Celjaka 148, SISAK
OIB: 56205241266, MBO: 98158163

Osjećam se bolje, 2025. Sva prava pridržana

web: Viktor

Blog
Kontakt

Tko smo mi

Adresa naše web stranice je: https://osjecamsebolje.com.

Komentari

Kada posjetitelji ostavljaju komentare na web mjestu, prikupljamo podatke prikazane u obrascu za komentare, kao i IP adresu posjetitelja i niz korisničkog agenta preglednika kako bismo pomogli u otkrivanju neželjene pošte.

Anonimizirani niz kreiran iz vaše adrese e-pošte (također nazvan hash) može se dostaviti usluzi Gravatar da vidi koristite li je. Politika privatnosti usluge Gravatar dostupna je ovdje: https://automattic.com/privacy/. Nakon odobrenja vašeg komentara, vaša profilna slika je vidljiva javnosti u kontekstu vašeg komentara.

Mediji

Ako učitavate slike na web mjesto, trebali biste izbjegavati učitavanje slika s ugrađenim podacima o lokaciji (EXIF GPS). Posjetitelji web stranice mogu preuzeti i izdvojiti podatke o lokaciji iz slika na web stranici.

Kolačići

Ako ostavite komentar na našoj stranici, možete odabrati spremanje svog imena, adrese e-pošte i web stranice u kolačiće. Ovo je za vašu udobnost kako ne biste morali ponovno ispunjavati svoje podatke kada ostavljate novi komentar. Ovi kolačići će trajati godinu dana.

Ako posjetite našu stranicu za prijavu, postavit ćemo privremeni kolačić kako bismo utvrdili prihvaća li vaš preglednik kolačiće. Ovaj kolačić ne sadrži osobne podatke i odbacuje se kada zatvorite preglednik.

Kada se prijavite, također ćemo postaviti nekoliko kolačića za spremanje vaših podataka za prijavu i vaših izbora prikaza na zaslonu. Kolačići za prijavu traju dva dana, a kolačići s opcijama zaslona godinu dana. Ako odaberete "Zapamti me", vaša će prijava trajati dva tjedna. Ako se odjavite sa svog računa, kolačići za prijavu bit će uklonjeni.

Ako uredite ili objavite članak, dodatni kolačić će se spremiti u vaš preglednik. Ovaj kolačić ne uključuje osobne podatke i samo označava ID objave članka koji ste upravo uredili. Ističe nakon 1 dana.

Ugrađeni sadržaj s drugih web stranica

Članci na ovoj stranici mogu sadržavati ugrađeni sadržaj (npr. videozapise, slike, članke itd.). Ugrađeni sadržaj s drugih web stranica ponaša se na potpuno isti način kao da je posjetitelj posjetio drugu web stranicu.

Ove web stranice mogu prikupljati podatke o vama, koristiti kolačiće, ugraditi dodatno praćenje treće strane i pratiti vašu interakciju s tim ugrađenim sadržajem, uključujući praćenje vaše interakcije s ugrađenim sadržajem ako imate račun i prijavljeni ste na tu web stranicu.

S kim dijelimo vaše podatke

Ako zatražite ponovno postavljanje lozinke, vaša IP adresa bit će uključena u e-poruku za ponovno postavljanje.

Koliko dugo zadržavamo vaše podatke

Ako ostavite komentar, komentar i njegovi metapodaci zadržavaju se na neodređeno vrijeme. To je tako da možemo automatski prepoznati i odobriti sve naknadne komentare umjesto da ih držimo u redu za moderiranje.

Za korisnike koji se registriraju na našoj web stranici (ako postoje), također pohranjujemo osobne podatke koje daju u svom korisničkom profilu. Svi korisnici mogu vidjeti, urediti ili izbrisati svoje osobne podatke u bilo kojem trenutku (osim što ne mogu promijeniti svoje korisničko ime). Administratori web mjesta također mogu vidjeti i urediti te informacije.

Koja prava imate nad svojim podacima

Ako imate račun na ovoj stranici ili ste ostavili komentare, možete zatražiti izvezenu datoteku osobnih podataka koje imamo o vama, uključujući sve podatke koje ste nam dostavili. Također možete zatražiti da izbrišemo sve osobne podatke koje imamo o vama. To ne uključuje podatke koje smo dužni čuvati u administrativne, pravne ili sigurnosne svrhe.

Kamo se šalju vaši podaci

Komentari posjetitelja mogu se provjeriti putem automatizirane usluge otkrivanja neželjene pošte.